O vybavení účastníka

Zbraň, zbroj a kostým

TÉMATIČNOST:

– Helmáč jako akce spadá do žánru fantasy/středověk. Letošní ročník je tématicky zaměřen na svět z knih od J.R.R. Tolkiena. Po celou dobu trvání akce bychom byli rádi, kdybyste dodržovali kostýmovou povinnost. U turnajů, které předchází sobotní bitvě na to neklademe až takový důraz, ale v samotné sobotní bitvě již KOSTÝMOVÁ POVINNOST platí pro všechny !!!

ZÁKLADNÍ KOSTÝMOVÁ POVINNOST:

– Základní kostýmová povinnost musí být splněna proto, abyste obdrželi minimum základních životů pro sobotní bitvu.

– Na kostýmu by neměly být, pokud možno, viditelné žádné prvky moderního oblečení a doplňků. Pozor na takové oblečení vykukující zpod kostýmu. Jako kalhoty nejsou vhodné proužkové tepláky, maskáče, rifle nebo kapsáče. Máte-li jen moderní obuv, volte nerušivé barvy (hnědá, černá…) a použijte omotávky z látky, kůže či kožešin k jejímu zamaskování. Když moderní obuv, tak s pevnými kotníky (pohorky, kanady…). Rukavice vítáme (Vaše prsty vám za ně poděkují), ale opět prosíme o nerušivé barvy (černá, hnědá…).

– Kostým by neměl být vyroben z moderních materiálů a pokud je, tak by to na něm nemělo být znát. Kostým by také neměl být vyroben z materiálu v ostrých nebo svítivých barvách. Vhodné nejsou ani lesknoucí se nebo třpytkové látky. Vyvarujte se látek se vzorem (kytičkované…). Nejlepší je nevzorovaná, hrubě tkaná látka v základních barvách, žádné fialovo růžové variace. Dotrhaná trička, kalhoty nebo mikiny, šusťákové a umělé látky nechte doma rovnou, to nejsou součásti kostýmu, na kterých byste si měli zakládat. Mnohem lepšího výsledku (a ve finále s vyšší životností a užitností) dosáhnete použitím kůže, přírodních kožešin, přírodní nebo přírodně vypadající látky a samozřejmě kovovými součástmi zbroje. Veškeré vaše kostýmové nebo zbrojní vybavení také uzpůsobte očekávanému počasí (je zbytečné být nabalený vším možným a zbytečně se pak pařit a přehřívat a být pak pro veškeré aktivity nepoužitelný – jak v kostýmu, tak ve zbroji).

– Kostým by měl odpovídat tématu akce a vámi zvolené straně a rase, pod kterou jste se registrovali. Vyvarujte se  pokud možno veškeré moderní symboliky nebo symboliky z jiných fantasy světů.

– Pokud netušíte, jak vytvořit kostým odpovídající popsaným stranám nebo rasám, držte se alespoň základních barevných schémat uvedených u jednotlivých stran.

– Váš úbor je vybavením bojovníka (vojáka). Dámy nechají doma dlouhé sukně, korzety a krásné šaty a obléknou se jako muži (minimálně do bitevních částí celé akce). Ne že by to nebylo hezké na pohled, ale do boje se to prostě moc nehodí a to z mnoha důvodů. Do půl těla svlečení bojovníci a dámy v sukýnkách a podprsenkách nevydrží v bitvě příliš dlouho. Plášť je dobrý na sednutí či přikrytí věcí, je dobrou ochranou před sluncem, větrem i deštěm, ale do bitvy už tak vhodný není a je spíše na obtíž.

– Organizátoři mohou v naprosto extrémních případech požadovat odložení, popřípadě zahalení libovolné části vašeho kostýmu, která je z tématických nebo morálních důvodů pro tuto akci nevhodná. Pokud požadavkům nevyhovíte nebo nebude-li váš kostým schválen, nebudete vpuštěni do bitvy. Toto opatření je namířeno proti těm, kteří si myslí, že symboly nedemokratických režimů, rozkládající se těla mrtvých zvířat, zohavené dětské panenky potřené krví, metalové mikiny, travesti kostýmy a jiné hnusy jsou to, co na akci patří.

BEZPEČNOST:

– Všechny zbraně musí projít schválením organizátorů. Všechny nevyhovující zbraně budou zabaveny do konce konání akce (respektive do odjezdu jejich majitele). Zabavené zbraně se můžete pokusit opravit, ale jen na vyhrazeném místě. Toto opatření je zavedeno kvůli různým vykukům, kterým nebyla schválena zbraň a oni se ji i přesto pokouší vzít do boje.

– Všechny dopadové plochy zbraní musí být polstrovány minimálně 1 cm tlustou vrstvou vyměkčení (mirelon, kombinace jekoru a karimatky…). Takové polstrování musí být funkční (musí tlumit sílu úderu) a nevymlácené.

– Polstrování musí mít i horní třetina topora seker, kladiv, palcátů a podobných zbraní. Čepele u seker se musí po úderu pružně ohnout, ne však za cenu kontaktu těla zasaženého s toporem. U seker stačí mít obalené toporo z dopadové strany a alespoň do poloviny boku topora. U kladiv a palic je třeba mít toporo obalené dokola.

– Zbraně a další výstroj nesmí mít žádné ostré hrany a to ani pod polstrováním. Zbraň nebo štít nesmí mít žádnou uvolněnou část a žádné (nejen kovové) výstupky. To se týká například záštit, zbrojí, nevhodně umístěných doplňků kostýmu, upevňovacích částí štítů…

– Hrany štítů nesmí být oštípané nebo roztříštěné a musí být hladce zaoblené a vyměkčené. Jako vyměkčení zaoblených hran štítu lze použít například kůži nebo tenkou zahradní hadici (tu pak překryjete kůží a nebo kobercovou páskou). Povrch štítu nesmí mít žádné ostré výstupky a nebo hrany. Důležité je to zvláště u puklic a míst s kovovými spoji.

– Do hry nepatří a nebudou vpuštěny žádné příliš lehké (výhodné) nebo těžké (neovladatelné) zbraně. Váha zbraně bude posuzována s ohledem na schopnost majitele onu zbrań ovládat. Zbraň si vždycky tedy chodí schvalovat ten, který s ní bude ve výsledku v bitvě bojovat.

ZAKÁZANÉ ZBRANĚ:

– Všechny nepolstrované a špatně polstrované zbraně a zbraně nebo zbroje s ostrými výstupky nebudou vpušteny do hry.

– Všechny zbraně, které nejsou zahrnuty v seznamu povolených zbraní nebudou vpuštěny do hry (viz. Pravidla pro zbraně).

POŽADAVKY NA ZBRANĚ:

Pamatujte, že zbraň je součástí kostýmu vaší postavy – může váš kostým pozvednout stejně dobře, jako jej zcela shodit.

BEZPEČNOST – zbraň, která neprojde schvalováním, se v bitvě (zcela překvapivě) nesmí používat.

BOJ NESCHVÁLENOU ZBRANÍ ZNAMENÁ OKAMŽITÉ VYLOUČENÍ Z AKCE !!!

– REALISTICKÉ PROVEDENÍ – Meč má příčku a plochou čepel (není kulatý). Sekyra má tvarované ostří. Kladivo není neforemný kvádr molitanu. Kopí není dildo či bakule na tyči (ale pořád musí být bezpečné). Štít je kulatý, erbový nebo mandlový (žádná vrata od chlívu a nebo od skříně…).

– VHODNÉ BAREVNÉ PROVEDENÍ – Vynechejte svítivé a přespříliš viditelné a křiklavé barvy.

– STŘELNÉ ZBRANĚ – Luk či kuše jsou většinou kupované. Prosíme vyhněte se novodobým sportovním nebo kladkovým lukům. Nevhodný je i dětský luk (tj. samotná laminátová tyčka s PVC držadlem). Tětiva ať není umělohmotný svítivý špagát. Nezapomeňte na toulec. Šípy vzhledově hodnotit nebudeme, protože nám u nich jde hlavně o bezpečnost. KAŽDÝ ŠÍP MUSÍ MÍT ZÁŘEZ PRO TĚTIVU, LETKY A DOSTATEČNĚ VYMĚKČENOU  A BEZPEČNOU HLAVICI (5 cm v průměru) !!! Každý šíp bude samostatně překontrolován.

34 Responses to O vybavení účastníka

 1. vitek says:

  dobrý den
  Chtěl bych se zeptat zda je možné mít jedenapůlruční meč s ocelovým jádrem
  děkuji

  • Dub says:

   Zdravím 🙂

   Pokud je myšleno ocelové jádro zbraně po celé délce zbraně, tak takovéto ocelové jádro na naší akci ve zbrani povoleno není. Jediné, kde je možné použít ocel na zbrani je na záštitu (bez ostrých a špičatých hran a konců), v rukojeti a v hrušce.

   Snad tato odpověď stačí 🙂
   dub

 2. Tomáš says:

  Dobrý den,
  ještě nikdy sem na žádné takové akci nebyl a příští rok bych se chtěl zúčastnit také. Zajímalo by mě jak to tam je s jídlem, pitím, přespáním a tak podobně.

  • Dub says:

   Zdravím 🙂

   Těší mě tvůj zájem a doufám, že se tedy na akci v příštím roce uvidíme. Níže tedy nějaké info o tom, jak to chodí u nás.

   Většinou lidé přespávají ve svých stanech a nebo pod širákem (záleží, jak jsou otrlí). Stany jsou buď moderní, historické a nebo vlastní výroby.
   K pití je samozřejmě čerstvá pitná voda a nebo pak cokoliv, co nabídne místní krčma.
   Jídlo si převážně každý účastník vaří na ohni sám. Je ale možnost si v místní krčmě objednat nějakou tu stravu (snídaně, oběd, večeře) dle aktuálního jídelníčku.

   Snad jsem odpověděl na dotazy dostatečně 🙂

 3. Noční Drak says:

  Mám dotaz: Symboly nedemokratických režimů jsou zakázanou součástí kostýmu? A co symboly nedemokratickýhch režimů ze Středozemě? Takovejch by bylo – Železný Pas, Mordor, Harad, z historie pak Angmar. Jsou taky zakázaný?

  • Dub says:

   Zdravím 🙂

   Veškeré znaky národů, zemí či jakýchkoliv bojových nebo nebojových stran ze Středozemě jsou samozřejmě povoleny 🙂

 4. Jan Kotrč says:

  Zdravím, rád bych se zeptal – Pokud mám obouruční meč s dřevěnou záštitou, je třeba vyměkčit i tu záštitu?
  Díky za případnou odpověď

  • Dub says:

   Zdravím 🙂

   Na naší akci se v soubojovém nastavení bere záštita jako část sečné zbraně (obouruční, jedenapůlruční a jednoruční), se kterou se nezasahuje a neútočí na soupeře. Zároveň je to v dolní části (třetině) zbraně (pokud by se to mělo porovnávat s obalováním topora u seker a palic). Proto tedy, pokud je záštita čistě dřevěná a případný spojovací materiál (hřebík, šroub, vrut…) nikde nevyčuhuje, není třeba záštitu vyměkčovat. Něco jiného však je, pakliže ona záštita (i když je ze dřeva) obsahuje nějaké kovové spojovací části, které jsou viditelné -> u těch vyžadujeme jejich vyměkčení.

   Doufám, že je odpověď dostatečná

   Děkujeme za dotaz a těšíme se na viděnou

 5. Don Odie says:

  Dobrý večer,
  chtěl bych se zeptat i když je pozdě, zda-li je možné použít i dřevěný boken(dřevěná katana) samozřejmě s polstrováním.

  • Dub says:

   Zdravím 🙂

   Nikdy není pozdě na jakékoliv dotazy 🙂 protože se promítají do dalšího ročníku 🙂

   Co se týče zbraní mečovitého typu, tak pokud nemají ocelové jádro a jsou dostatečně měkčené, tak by neměl být žádný problém s jejich schválením a vpuštěním do hry.

   Zdraví ORGové

   • Don Odie says:

    Jedná se o standardní dřevěný cvičný boken, vlastním 2 jeden je lehčí jeden těžší. Četl jsem samozřejmě i pravidla pro oblek, s tím asi bude problém, nicméně jsem si všiml na některých videích, že tam někteří účastníci jsou oděni do batykovaného trika a obyčejných kraťasů a to včetně samotné bitvy.
    Se srdečným pozdravem a díkem za odpověď
    Don Odie

    • Dub says:

     Zdravím 🙂

     Něco málo k obleku (kostýmu):

     Ano máš pravdu, že někteří na akci pobíhají v modernějším oblečení (bez kostýmu), ale tito lidé by se dali označit spíše za civilisty (náhodní návštěvníci, turisté…) nebo za nebojující účastníky (nebojový doprovod) a nebo dokonce za pomocné organizátory (pomocná síla při bitvě skrze bezpečnost…pro které se nám už snad pro příští ročník 2016 podaří zajistit alespoň nějaký základní kostým – tunika…). Při turnajích panuje taková uvolněná a pohodová atmosféra a neklademe na účastníky až takový důraz na nošení kostýmu, ale v bitvě samotné už ano a trváme na tom. Při sobotní bitvě má 99,99% bojujících účastníků na sobě alespoň nějaký kostým.

     Pakliže jsi rozhodnutý nás v příštím roce 2016 navštívit a zúčastnit se, tak máš dost času na to, aby sis alespoň nějaký základní kostým opatřil.

     Na viděnou 🙂

 6. Will says:

  Zdravím, nebude problém v kovové, nicméně velmi dobře zbroušené a zakulacené (hrany) záštitě?

 7. Kuťas says:

  Ohledně zbraní, chtěl bych s sebou vzít starej meč, co ho s sebou tahám pro štěstí. Je hodněkrát schválený, jen omlácený od pravidelného rubání vší skřetí chátry. Používat ho nehodlám, bude taková „dekorativní“ zbraň vpuštěna?

  • Dub says:

   Zdravím 🙂

   Věc se má v tomto tak, že si každý může vzít sebou do bitvy co chce. Ale bojovat může pouze schválenou zbraní 🙂 Pakliže bude účastník bojovat zbraní, která neprošla schvalovacím procesem nebo byla dokonce označena za nepoužitelnou, tak se budeme hodně mračit a budeme zlí…

   Zdraví ORGové

 8. Bamino says:

  Ahoj, chcu se zeptat na měkčení, povolíte mi měkčení z mikroporézní pryže? (je dost tuhé, ale při úderu se nestlačí až na jádro meče)- mám z toho s výjimkou sekery všechny zbraně a nerad bych abych neměl s čím bojovat 🙂

  • Dub says:

   Zdravím 🙂

   O jaký druh mikroporézní pryže se přesně jedná? Ono jich je totiž víc druhů těchto pryží a ne všechny jsou bohužel vhodné na dřevárnické zbraně.

   Pakliže jsi s tvými zbraněmi na jiných akcích neměl problém, tak věřím tomu, že ani u nás mít nebudeš 😉

 9. Lainadan says:

  Ahoj, prosím jen, u těch seker to obalení topor do 1/3 stačí jen z dopadové strany, nebo komplet dokola? 😉 Díky za odpověď 🙂

  • Dub says:

   Zdravím 🙂

   Děkujeme za dotaz – doplněno do bezpečnostních standardů a pravidel

   Pakliže se jedná o jedenapůlruční sekeru (90-110 cm), tak bude obalení topora do 1/3 celkové délky (cca 35 cm) stačit z dopadové strany a alespoň do poloviny boku (když bude obaleno komplet dokola, tak to bude jedině bezpečnostní plus, ale nutnost to není).

 10. Jožin says:

  „Je zbytečné být nabalený vším možným a zbytečně se pařit a přehřívat“…to my připomíná můj úžehoúpal. Fakt to nepodceňujte, každý rok je vedro, hraje se na louce kde je stín skoupý a ani barel vody občas nepomůže.

  • Dub says:

   Letos se přesuneme s boji i částečně do lesa, ale opravdu nepřehánějte své zbrojení…bitva není moc tvrdá (nechceme aby taková byla) a vedro je opravdu prevít a i když je vody dost (jak pitné, tak té potoční), tak opravdu někdy nestačí na vaše přehození ze stavu „úplně uvařený a zapařený“ do stavu „pohodový svěží normál“ 🙂 …zkuste si vzít třeba i přes plechové helmy nebo zbroje látkové přehozy (z historie víme, že to pomáhalo právě ku zmírnění oněch problémů s přehříváním 🙂

 11. Bartoloměj says:

  Ahoj,
  maji i nebojující kostýmovou povinnost?

  • Dub says:

   Ahoj 🙂
   Byli bychom rádi, kdyby všichni účastníci akce dodržovali kostýmovou povinnost po celou dobu akce, ale ne vždycky se to podaří (kostým se ušpiní, je moc vedro atd…).
   U účastníků (bojujících i nebojujících) bychom byli rádi, kdyby tedy alespoň své mimobitevní oblečení sladili do nerušivých barev a vzhledu tak, aby to nenarušovalo atmosféru akce…

   Díky za dotaz a snad tato odpověď stačí 🙂

 12. Pajus says:

  Jaké jsou maximální rozměry zbraní prosím?

 13. jaroslav surý says:

  když jsem za lidi mužu mít na sobě modrou?

  • Dub says:

   Ahoj 🙂
   Pakliže budeš za lidi na Světlé straně (viz. popis bojujících stran), tak na sobě můžeš mít kostým laděný do modré barvy 🙂

 14. Gaston says:

  Jaký je největší povolený průměr kruhového štítu?

  • Dub says:

   Ahoj 🙂
   v letošním ročníku budeme používat pro pravidlové rozlišení štítů dvě kategorie…STANDARDNÍ ŠTÍT a VETERÁNSKÝ ŠTÍT.
   „STANDARNÍ ŠTÍT“ – maximální naměřitelný rozměr je menší a nebo roven 60 cm (měřeno průměrem, nejdelší stranou, úhlopříčkou nebo jiným nejdelším naměřitelným rozměrem; hrany musí být zaoblené a vyměkčené) (lze kombinovat s jakoukoliv jednoruční sečnou/drtivou a nebo s jednoruční bodnou zbraní na blízko)
   „VETERÁNSKÝ ŠTÍT“ – naměřený rozměr je větší než 60 cm, k tomuto štítu je povinnost mít na hlavě helmu (měřeno průměrem, nejdelší stranou, uhlopříčkou nebo jiným nejdelším naměřitelným rozměrem; hrany musí být zaoblené a vyměkčené) (lze kombinovat pouze s jakoukoliv jednoruční sečnou/drtivou zbraní na blízko)

   K jakýmkoliv veteránským zbraním se ještě vztahují tato pravidla:
   – u těchto zbraní bude přísně posuzována nejen bezpečnost, ale i vzhled, vhodnost ke kostýmu, zkušenosti a bezpečnost bojovníka; raději mějte v záloze něco standardního, protože se může stát, že vám tato nestandardní zbraň nebude schválena
   – tyto zbraně jsou provizorně povolené a budou schvalovány přiměřeně tak, aby byla výstroj armád pokud možno vyvážená; vyhrazujeme si právo tyto zbraně kdykoliv vyřadit z bojů na trvalo (tzn.pokud tyto zbraně chcete, doporučujeme si vzít i jiné náhradní)
   – jakákoliv veteránská zbraň nesmí na hradbu, žebřík a nebo náběh
   – většina bojů bude probíhat na hradbě, na které nejsou veteránské zbraně povoleny k boji, tak si nezapomeňte vzít i jinou náhradní neveterásnkou zbraň (nebojte se však, že byste tyto zbraně nevyužili na zbývající boje mimo hradbu)
   – bojovník si při použití veteránských zbraní odečítá-1 život ze svého životového maxima

   pravidla pro boj, zbraně, zbroje a životové ohodnocení atd. zveřejníme co nejdříve 🙂 děkujeme za trpělivost…

 15. Juraj says:

  Mohu mít oblečení ve stylu Hraníčáře. Předem děkuju

  • Dub says:

   Pokud se jedná o FANTASY/STŘEDOVĚK kostým hraničáře, tak nevidíme vůbec žádný problém 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.