O vybavení účastníka

Zbraň, zbroj a kostým

TÉMATIČNOST:

– Helmáč jako akce spadá do žánru fantasy/středověk. Letošní ročník je tématicky zaměřen na svět z knih od J.R.R. Tolkiena. Po celou dobu trvání akce bychom byli rádi, kdybyste dodržovali kostýmovou povinnost. U turnajů, které předchází sobotní bitvě na to neklademe až takový důraz, ale v samotné sobotní bitvě již KOSTÝMOVÁ POVINNOST platí pro všechny !!!

ZÁKLADNÍ KOSTÝMOVÁ POVINNOST:

– Základní kostýmová povinnost musí být splněna proto, abyste obdrželi minimum základních životů pro sobotní bitvu.

– Na kostýmu by neměly být, pokud možno, viditelné žádné prvky moderního oblečení a doplňků. Pozor na takové oblečení vykukující zpod kostýmu. Jako kalhoty nejsou vhodné proužkové tepláky, maskáče, rifle nebo kapsáče. Máte-li jen moderní obuv, volte nerušivé barvy (hnědá, černá…) a použijte omotávky z látky, kůže či kožešin k jejímu zamaskování. Když moderní obuv, tak s pevnými kotníky (pohorky, kanady…). Rukavice vítáme (Vaše prsty vám za ně poděkují), ale opět prosíme o nerušivé barvy (černá, hnědá…).

– Kostým by neměl být vyroben z moderních materiálů a pokud je, tak by to na něm nemělo být znát. Kostým by také neměl být vyroben z materiálu v ostrých nebo svítivých barvách. Vhodné nejsou ani lesknoucí se nebo třpytkové látky. Vyvarujte se látek se vzorem (kytičkované…). Nejlepší je nevzorovaná, hrubě tkaná látka v základních barvách, žádné fialovo růžové variace. Dotrhaná trička, kalhoty nebo mikiny, šusťákové a umělé látky nechte doma rovnou, to nejsou součásti kostýmu, na kterých byste si měli zakládat. Mnohem lepšího výsledku (a ve finále s vyšší životností a užitností) dosáhnete použitím kůže, přírodních kožešin, přírodní nebo přírodně vypadající látky a samozřejmě kovovými součástmi zbroje. Veškeré vaše kostýmové nebo zbrojní vybavení také uzpůsobte očekávanému počasí (je zbytečné být nabalený vším možným a zbytečně se pak pařit a přehřívat a být pak pro veškeré aktivity nepoužitelný – jak v kostýmu, tak ve zbroji).

– Kostým by měl odpovídat tématu akce a vámi zvolené straně a rase, pod kterou jste se registrovali. Vyvarujte se  pokud možno veškeré moderní symboliky nebo symboliky z jiných fantasy světů.

– Pokud netušíte, jak vytvořit kostým odpovídající popsaným stranám nebo rasám, držte se alespoň základních barevných schémat uvedených u jednotlivých stran.

– Váš úbor je vybavením bojovníka (vojáka). Dámy nechají doma dlouhé sukně, korzety a krásné šaty a obléknou se jako muži (minimálně do bitevních částí celé akce). Ne že by to nebylo hezké na pohled, ale do boje se to prostě moc nehodí a to z mnoha důvodů. Do půl těla svlečení bojovníci a dámy v sukýnkách a podprsenkách nevydrží v bitvě příliš dlouho. Plášť je dobrý na sednutí či přikrytí věcí, je dobrou ochranou před sluncem, větrem i deštěm, ale do bitvy už tak vhodný není a je spíše na obtíž.

– Organizátoři mohou v naprosto extrémních případech požadovat odložení, popřípadě zahalení libovolné části vašeho kostýmu, která je z tématických nebo morálních důvodů pro tuto akci nevhodná. Pokud požadavkům nevyhovíte nebo nebude-li váš kostým schválen, nebudete vpuštěni do bitvy. Toto opatření je namířeno proti těm, kteří si myslí, že symboly nedemokratických režimů, rozkládající se těla mrtvých zvířat, zohavené dětské panenky potřené krví, metalové mikiny, travesti kostýmy a jiné hnusy jsou to, co na akci patří.

BEZPEČNOST:

– Všechny zbraně musí projít schválením organizátorů. Všechny nevyhovující zbraně budou zabaveny do konce konání akce (respektive do odjezdu jejich majitele). Zabavené zbraně se můžete pokusit opravit, ale jen na vyhrazeném místě. Toto opatření je zavedeno kvůli různým vykukům, kterým nebyla schválena zbraň a oni se ji i přesto pokouší vzít do boje.

– Všechny dopadové plochy zbraní musí být polstrovány minimálně 1 cm tlustou vrstvou vyměkčení (mirelon, kombinace jekoru a karimatky…). Takové polstrování musí být funkční (musí tlumit sílu úderu) a nevymlácené.

– Polstrování musí mít i horní třetina topora seker, kladiv, palcátů a podobných zbraní. Čepele u seker se musí po úderu pružně ohnout, ne však za cenu kontaktu těla zasaženého s toporem. U seker stačí mít obalené toporo z dopadové strany a alespoň do poloviny boku topora. U kladiv a palic je třeba mít toporo obalené dokola.

– Zbraně a další výstroj nesmí mít žádné ostré hrany a to ani pod polstrováním. Zbraň nebo štít nesmí mít žádnou uvolněnou část a žádné (nejen kovové) výstupky. To se týká například záštit, zbrojí, nevhodně umístěných doplňků kostýmu, upevňovacích částí štítů…

– Hrany štítů nesmí být oštípané nebo roztříštěné a musí být hladce zaoblené a vyměkčené. Jako vyměkčení zaoblených hran štítu lze použít například kůži nebo tenkou zahradní hadici (tu pak překryjete kůží a nebo kobercovou páskou). Povrch štítu nesmí mít žádné ostré výstupky a nebo hrany. Důležité je to zvláště u puklic a míst s kovovými spoji.

– Do hry nepatří a nebudou vpuštěny žádné příliš lehké (výhodné) nebo těžké (neovladatelné) zbraně. Váha zbraně bude posuzována s ohledem na schopnost majitele onu zbrań ovládat. Zbraň si vždycky tedy chodí schvalovat ten, který s ní bude ve výsledku v bitvě bojovat.

ZAKÁZANÉ ZBRANĚ:

– Všechny nepolstrované a špatně polstrované zbraně a zbraně nebo zbroje s ostrými výstupky nebudou vpušteny do hry.

– Všechny zbraně, které nejsou zahrnuty v seznamu povolených zbraní nebudou vpuštěny do hry (viz. Pravidla pro zbraně).

POŽADAVKY NA ZBRANĚ:

Pamatujte, že zbraň je součástí kostýmu vaší postavy – může váš kostým pozvednout stejně dobře, jako jej zcela shodit.

BEZPEČNOST – zbraň, která neprojde schvalováním, se v bitvě (zcela překvapivě) nesmí používat.

BOJ NESCHVÁLENOU ZBRANÍ ZNAMENÁ OKAMŽITÉ VYLOUČENÍ Z AKCE !!!

– REALISTICKÉ PROVEDENÍ – Meč má příčku a plochou čepel (není kulatý). Sekyra má tvarované ostří. Kladivo není neforemný kvádr molitanu. Kopí není dildo či bakule na tyči (ale pořád musí být bezpečné). Štít je kulatý, erbový nebo mandlový (žádná vrata od chlívu a nebo od skříně…).

– VHODNÉ BAREVNÉ PROVEDENÍ – Vynechejte svítivé a přespříliš viditelné a křiklavé barvy.

– STŘELNÉ ZBRANĚ – Luk či kuše jsou většinou kupované. Prosíme vyhněte se novodobým sportovním nebo kladkovým lukům. Nevhodný je i dětský luk (tj. samotná laminátová tyčka s PVC držadlem). Tětiva ať není umělohmotný svítivý špagát. Nezapomeňte na toulec. Šípy vzhledově hodnotit nebudeme, protože nám u nich jde hlavně o bezpečnost. KAŽDÝ ŠÍP MUSÍ MÍT ZÁŘEZ PRO TĚTIVU, LETKY A DOSTATEČNĚ VYMĚKČENOU  A BEZPEČNOU HLAVICI (5 cm v průměru) !!! Každý šíp bude samostatně překontrolován.

34 Responses to O vybavení účastníka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.